HTML5 & CSS3

Domena i hosting czyli gdzie umieścić swoją stronę

Istnieją dwie podstawowe kwestie, którymi trzeba się zająć przy okazji tworzenia własnej strony internetowej. Pierwszą z nich jest wykupienie odpowiedniej domeny, natomiast drugą z nich jest umieszczenie plików witryny na specjalnym serwerze.

Pomimo tego, iż kroki te nierzadko podejmuje się dopiero pod koniec żmudnego procesu przygotowywania naszej witryny, to są to problemy warte szybkiego załatwienia. Zwłaszcza jeśli chodzi o domenę internetową. Czym jest ta cała domena? Jest to po prostu nazwa naszej strony, a jednocześnie adres, który będzie do niej prowadził. Podczas tego etapu warto jest się dobrze zastanowić nad wyborem. Nazwa witryny nie powinna być zbyt trudna do zapamiętania, ani też zbyt długa. Nie jest również polecane używanie w adresie myślników. Czy wybrać domenę. pl, .com, .net czy. org, zależy już od indywidualnych preferencji. Jeśli jednak zamierzamy prowadzić stronę w języku polskim, a przy okazji nie jest ona witryną firmową, ani nie reprezentuje jakiejś organizacji, najrozsądniejsze jest wybranie zwykłej domeny. pl. Doświadczenie wielu webmasterów podpowiada, aby nie kupować domen za symboliczną złotówkę gdy planujemy dłuższe niż roczne działanie strony. Koszty przedłużenia na kolejne lata będą wówczas nieproporcjonalnie wysokie.
Co do hostingu, to podstawowy zakres usług tego typu można kupić już za mniej niż pięćdziesiąt złotych rocznie. Tutaj warto najzwyczajniej w świecie zasięgnąć opinii innych twórców stron, gdyż suche informacje na stronach ofertowych rozmaitych firm hostingowych nie są wystarczającym wyznacznikiem dobrego wyboru. Największa uwagę powinniśmy więc zwrócić na spostrzeżenia kolegów po fachy na temat jakości wsparcia technicznego czy częstotliwości awarii serwerów.

Podsumowując, powinniśmy przywiązać dużą uwagę do wyboru dostawcy opisanych wyżej usług, a podstawowym czynnikiem determinującym decyzję powinna być jakość obsługi klienta.