HTML5 & CSS3

Czym jest strona internetowa

Większość z nas codziennie korzysta z internetu. Przemierzamy dziesiątki, setki stron, ale czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się czym tak na prawdę są portale i witryny, które odwiedzamy?
Strona internetowa to plik tekstowy z rozszerzeniem ".html" lub ".htm". Można go utworzyć za pomocą dowolnego edytora tekstu, popularnego Worda, Open Office'a lub nawet prostego Notatnika. Wystarczy kliknąć "zapisz jako" i po nazwie pliku wpisać ".html". O wiele częściej jednak używa się specjalnych edytorów, które znacznie ułatwiają pracę programisty. Samoczynnie uzupełniają składnię, podpowiadają komendy, stosują kolory i wcięcia w tekście, tak aby nawet skomplikowany kod stał się czytelny dla ludzkiego oka.
Aby przekonać się jak na prawdę wygląda strona internetowa wystarczy wyświetlić tak zwane "źródło strony". Odpowiednie polecenie można odnaleźć w większości przeglądarek po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu witryny. Poza widoczną dla nas treścią, strona składa się z komend w języku zrozumiałym jedynie dla przeglądarki i programistów. Język HTML charakteryzuje się tzw. znacznikami. Mogą one wyglądać następująco: "<TITLE>Przykładowy tytuł</TITLE>". Oznacza to dokładnie tyle, że tytuł naszej witryny to "Przykładowy tytuł".